Language: |

Rodzaje folii samoprzylepnych i ich zastosowania

Do druku używamy różnego rodzaju folii samoprzylepnych które dobierane są w zależności od oklejanego kształtu oraz czasu samej ekspozycji. Podstawowy podział wygląda następująco:


Folia monomeryczna

Najtańszy rodzaj folii który idealnie nadaje się do oklejania mało skomplikowanych kształtów a więc płaskich i równych zabudów samochodów dostawczych lub ciężarowych. Folie tego typu bardzo często służą jako materiał w którym wycina się ploterowo litery które wykleja się np. na przednich bocznych drzwiach samochodów jako dane teleadresowe firmy. Folie stosuje się do wyklejania plansz reklamowych i grafik na dowolnym podłożu: pcw, plexi, pet, dibond, płyty meblowe, blachy...
Zaleca się aplikację na powierzchnie płaskie i na niewielkie krzywizny.


Folia polimerowa

Materiał który przeznaczony jest na średnio oraz długo okresowe aplikacje sięgająca 5 do 7 lat. Podstawową różnicą względem folii monomerycznych jest ich większa elastyczność która pozwala wyklejać niewielkie przetłoczenia na karoserii samochodu. Grafika na aucie wygląda już spójnie jako jeden element graficzny a nie pojedynczo wycięte litery tak jak w przypadku folii monomerycznych.


Folia wylewana

Najwyższy gatunek folii samoprzylepnych które dedykowane są do oklejania cało-powierzchniowo grafiką reklamową lub zmiany koloru auta. Folia jest w stanie dostosować się do obłych kształtów karoserii oraz do przetłoczeń czy wytłoczeń. Grafika wygląda jakby była dosłownie „wylana” na samochodzie a estetyka wykonania jest porównywalna z lakierowanie jednak przy zachowaniu nienaruszonego oryginalnego lakieru.


Folia OWV (One Way Vision)

Materiał jednostronnie przepuszczający światło do zastosowań na szyby. Od zewnątrz samochodu widzimy nadrukowaną grafikę a od wewnątrz kierowca ma normalną widoczność lekko przyciemnioną. Folia składa się z tysięcy perforacji (malutkich utworów) które dają opisany wyżej efekt.


Folia kasetonowa

Samoprzylepny materiał do podświetleń. Folia translucentna używana jest głównie do różnych form reklamy świetlnej. Po zastosowaniu tylnego źródła światła odwzorowanie kolorów pozostaje na wysokim poziomie, sprawiając że reklama jest dobrze widoczna również w nocy. Materiał ten stosowany jest przede wszystkim do wyklejania lic kasetonów.


Folia magnetyczna

Folia magnetyczna znajduje zastosowanie na powierzchniach takich jak lodówka, karoseria samochodów, blaszane elementy. Montaż oraz demontaż jest niesamowicie łatwy i nie pozostawia zabrudzeń. Grafika do magnesu drukowana jest na folii monomerowej . Zaleca się laminowanie w celu zwiększonej ochrony na warunki atmosferyczne .


Folia szroniona

Używając foli szronionej, uzyskujemy efekt piaskowanego szkła. Stosuje się ją do powierzchni szklanych lub plexi. Pozwala ona na przepływ światła dziennego, przy jednoczesnym braku możliwości wglądu do wnętrza pomieszczenia. Folia szroniona nadaje szybom szlachetności i uroku. Często stosowana w miejscach takich jak salony kosmetyczne czy restauracje.


Folia Backlit

Inaczej nazywany kliszą do podświetleń jest to najwyższej jakości materiał PCV bez kleju, dzięki swojej strukturze bardzo dobrze przepuszcza i rozprasza światło. Klisze stosowane są do podświetlanych systemów reklamowych, znakomicie nadają się do ramek ledowych i kasetonów, można je stosować tylko wewnątrz pomieszczeń.

Wydruki charakteryzują się bardzo dużym kontrastem i nasyceniem koloru.